Widoki

Zapraszam na wycieczkę po punktach widokowych, by zobaczyć panoramy miasta.
WIEŻA JASNOGÓRSKA
WIEŻA JASNOGÓRSKA
ul. Kordeckiego 2
Góruje nad Częstochową, dzięki czemu jest świetnym punktem orientacyjnym. Wejście na nią jest możliwe, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, od kwietnia do października, w godzinach od 8.00 do 16.00. Na miejscu można złożyć ofiarę za skorzystanie z tej atrakcji. Wysokość wieży, licząc od poziomu dziedzińca, sięga nieco ponad 105 metrów, a na szczyt prowadzi 519 schodów. Podobno jest ona trzecią co do wysokości wieżą kościelną w Polsce. Jej obecny kształt zawdzięczamy odbudowie z początku XX wieku. Rekonstrukcja była konieczna po pożarze w 1900 roku, spowodowanym odpaleniem (mimo oficjalnego zakazu) sztucznych ogni w nocy z 15 na 16 sierpnia. Z Wieży Jasnogórskiej świetnie widać układ urbanistyczny miasta, ukazujący w przejrzysty sposób poszczególne dzielnice o różnorodnej zabudowie.
WIEŻA RATUSZOWA
WIEŻA RATUSZOWA
Aleja Najświętszej Maryi Panny 45
Wieża Ratusza ma prawie 13 metrów wysokości (a licząc od gruntu będzie to metrów 27). Co ważniejsze jednak, po generalnym remoncie, w latach 2004-2006, zyskała ona przeszklenie umożliwiające podziwianie panoramy miasta i jego okolic. Przy dobrej pogodzie możemy dojrzeć Złotą Górę, a nawet Zamek Olsztyn. Częstochowscy muzealnicy dodatkowo opisali przy oknach sześćdziesiąt lokalnych atrakcji, dzięki czemu łatwiej odnaleźć się w miejskim krajobrazie. Wspinając się na wieżę po wiszących schodach, warto również odbyć sentymentalny spacer po dawnej Częstochowie, dzięki wystawie starych fotografii. Wejście na wieżę ratuszową kosztuje 4 zł.
WIADUKT PRZY ALEI NIEPODLEGŁOŚCI
WIADUKT PRZY ALEI NIEPODLEGŁOŚCI
między Rondem Mickiewicza a ul. Bór
Wiadukt jest nieoczywistym, ale przy tym wyjątkowym miejscem do podziwiania poprzemysłowej panoramy miasta. Po zachodniej stronie przestrzeń dominują zabudowania przędzalni „Peltzer i Synowie”. W czasie okupacji fabryka przeszła w ręce niemieckiego przedsiębiorstwa Hasag, produkującego amunicję, a w czasach PRLu wrócono do pierwotnej funkcji obiektu, który nazwano Wełnopolem. Dziś jest to miejsce kojarzone z artystycznymi działaniami grupy Monstfur. Po przeciwnej stronie panorama ma podobny, postindustrialny charakter. Uwagę zwraca tam również bocznica kolejowa, która zyskała ogólnoświatowy rozgłos dzięki zdjęciu drzewa wyrastającego z opuszczonego wagonu. Fotografię łatwo znaleźć w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło „Abandoned Train Graveyard in Poland”.
ZŁOTA GÓRA
ZŁOTA GÓRA
dojście z ul. Złotej
Okolice parkingu przy ulicy Złotogórskiej są świetnym miejscem na podziwianie panoramy miasta. Do południa to doskonały punkt, by oglądać w pełnym świetle poszczególne budynki i podziwiać wszystkie ich szczegóły architektoniczne. Z kolei przed zmierzchem gra świateł i mroku, wywołana zachodzącym słońcem, sprawia, że panorama naszego miasta wygląda jak wyjęta z amerykańskich filmów. Najlepszym punktem obserwacyjnym jest tutaj znajdujący się przy parkingu wał ziemny Trzeba jednak uważać, ponieważ, choć z jednej strony można wejść na niego swobodnie, to dwa kroki dalej znajduje się wielometrowa przepaść będąca pozostałością po wyrobisku wapienia. Sama Złota Góra oprócz historii związanej z eksploatacją wydobywczą, była w czasie II Wojny Światowej lokalizacją obozu dla jeńców, zwanego Warthelager (obóz Warty).
PRZEPROŚNA GÓRKA
PRZEPROŚNA GÓRKA
Wzniesienie o tej nazwie znajduje się na granicy Częstochowy oraz Mstowa, tuż przy Mirowskim Przełomie Warty. Zwieńczone jest ono Santkuarium św. Ojca Pio. Dla wielu pielgrzymów jest to ostatni przystanek przed Jasną Górą. Dla częstochowian natomiast stanowi świetny punkt wypadowy na Jurę. Miejsce o niezwykłych walorach krajobrazowych - podkreślonych przez wkomponowaną w przestrzeń drogę krzyżową autorstwa rzeźbiarza Szymona Wypycha - może wprowadzić nas w spokojny, kontemplacyjny nastrój pod koniec wycieczki.
pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony