Monumentalizm

Mała architektura jest nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Towarzyszy nam w różnych postaciach. Od czysto pragmatycznych elementów, jak ławki czy stojaki rowerowe po tablice pamiątkowe i pomniki. Te ostatnie często kryją historie, o których zdążyliśmy już zapomnieć. Dlatego zapraszamy na spacer szlakiem częstochowskich monumentów, by odświeżyć sobie te ważne opowieści.
CHRYSTUS BRATERSTWA MIĘDZY NARODAMI
CHRYSTUS BRATERSTWA MIĘDZY NARODAMI
Bulwary nad Wartą przy skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Drogi Krajowej Nr 1
Pomnik stoi tu od 1991 roku. Choć jego geneza sięga czasów okupacji... Włoch! W 1944 roku, w Apeninach nieopodal Modeny, w ramach odwetu za działania partyzanckie niemieckie wojsko dokonało masakry w Monchio, Susano i Costrignano. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Monchio powstał pomnik Chrystusa Braterstwa Między Narodami. Papież Jan Paweł II otrzymał jego miniaturę w podziękowaniu za wizytę w diecezji modeńskiej pod koniec lat 80. XX w. Podobno Ojciec Święty miał wtedy powiedzieć, że taki pomnik wyglądałby dobrze w jego kraju. To wystarczyło, by i u nas stanęło dzieło rzeźbiarza Romano Buffagniego. Oficjalne odsłonięcie pomnika w Częstochowie nastąpiło w ramach 6. Światowych Dni Młodzieży.
POMNIK PAMIĘCI ŻYDÓW CZĘSTOCHOWIAN
POMNIK PAMIĘCI ŻYDÓW CZĘSTOCHOWIAN
ul. Strażacka 30
Upamiętnia tysiące mieszkańców Częstochowy i okolicy, wyznania mojżeszowego, wywiezionych w czasie okupacji hitlerowskiej do obozu zagłady w Treblince. Powstał na terenie dawnej rampy kolejowej. Pomysł jego stworzenia pojawił się w 2006 roku podczas zjazdu Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków (z siedzibą w Nowym Jorku). Inicjatorem i fundatorem pomnika jest Zygmunt Rolat, urodzony w Częstochowie, honorowy obywatel naszego miasta, który po wojnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pomnik autorstwa Samuela Willenberga odsłonięto w 2009 roku.
POMNIK WŁÓKNIARKI
POMNIK WŁÓKNIARKI
Skwer przy rondzie Mickiewicza między ul. 1 Maja, ul. Ciasną i Aleją Niepodległości
Monument zwieńczył rondo im. A. Mickiewicza w 1977 roku. To pamiątka po czasach, gdy w Częstochowie prężnie działał przemysł włókienniczy. Autor projektu, Władysław Łydżba, odwiedzając lokalne zakłady, zwrócił uwagę, że to przede wszystkim kobiety obsługiwały krosna, najistotniejszy element produkcji, dlatego to ich pracą postanowił się zainspirować. Przejście od koncepcji do realizacji zajęło około półtora roku, a samo wykonanie na miejscu trwało od wiosny do jesieni. Na pomnik, przedstawiający częstochowskie włókniarki przy pracy połączone motywem wijącego się płótna, składają się 32 bloki z piaskowca szydłowieckiego.
POMNIK POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY
POMNIK POLEGŁYM W OBRONIE OJCZYZNY
Plac pomiędzy ul. Nowowiejskiego, Śląską i Jana III Sobieskiego
Pomnik jest integralną częścią Placu Pamięci Narodowej. Odsłonięto go 1 września 1985 roku. Każdego roku organizowana jest tam uroczystość przypominająca o wybuchu II Wojny Światowej. Zapalany jest wtedy znicz, w którego cokole wmurowane zostały urny z ziemią zebraną z pól bitewnych, obozów koncentracyjnych i grobów powstańców warszawskich. Autorami pomnika, ważącego około 20 ton, są Wincenty Kućma i Krystyna Hajdo-Kućma, natomiast za zagospodarowanie placu odpowiadał Jacek Budyn z zespołem. Granitowy plac sprawia wrażenie góry lodowej - z wierzchołkiem zbudowanym z sylwetek żołnierzy i orłem gotowym do lotu.
POMNIK STANISŁAWA MONIUSZKI
POMNIK STANISŁAWA MONIUSZKI
Park 3 Maja, środek placu
Napis na cokole głosi „Pieśniarzowi Ludu Polskiego, twórcy opery narodowej, chór pochodnia, społeczeństwo Częstochowy”. Inicjatorem powstania pomnika był chór Pochodnia, który zaangażował się również w zbieranie funduszy na powstanie tego dzieła. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w 1958 roku, a wyszedł on spod dłuta Stefana Polocińskiego.
pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony