Murale

Przy okazji tej propozycji wycieczki sięgamy po inspiracje miejską przestrzenią, ale nie do klasycznych motywów architektonicznych, lecz do twórczości, która zmienia nie zawsze atrakcyjne wizualnie miejsca w oryginalne, intrygujące, przyciągające uwagę obiekty. A że tych ciekawych murali jest w naszym mieście całkiem sporo, to warto się nimi pochwalić! Przez poszczególne obrazy poprowadzą nas artystyczne fotografie Adama Markowskiego, który przy współpracy z zespołem od efektów specjalnych zatrzymał piękno murali w ponadczasowej i bajecznej formie.
WIEŻA BABEL
WIEŻA BABEL
ul Dąbrowskiego 1
Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych częstochowskich artystów. Jego wielkoformatowe malarstwo zawitało również na miejskie ściany. „Wieża Babel” powstała w ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!” w 2014r. i mnóstwo w niej odniesień do lubianej przez artystę tematyki biblijnej oraz mitologicznej. Projekt Tomasza Sętowskiego na ścianę przeniosła grupa Dreamers w składzie: Mikołaj Sętowski, Marek Laskowski, Filip Krzyształowski i Tadeusz Kiedrzynek.
xO =:O ;>
xO =:O ;>
al. NMP 64
Mural Emilii Dudziec i Agaty Lankamer znajduje się na dwóch ścianach tarasu budynku Miejskiej Galerii Sztuki. Powstał w ramach piątej edycji Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej – ART.eria w 2015 r. i był inspirowany twórczością architekta Włodzimierza Ściegiennego. Dzięki aplikacji MuralARt praca ma swoje rozwinięcie w rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy zainstalować program na swojej komórce i ożywić malowidło.
GRAVITY
GRAVITY
filary estakady energetycznej między ul. Bojemskiego a Korfantego
Street art to nie tylko malarstwo wielkoformatowe. Świetnym przykładem jest tu instalacja „Gravity” , która powstała w ramach festiwalu Iron Oxide w 2016 r. Jej autor Tomasz Górnicki to jeden z najciekawszych rzeźbiarzy młodego pokolenia. Swoje realizacje tworzy nie tylko we własnej pracowni, ale także w przestrzeni publicznej. Jako jeden z niewielu europejskich artystów, zajmujących się tą odmianą sztuki, tak odważnie nawiązuje do nurtu urban artu.
OKO CYKLOPA
OKO CYKLOPA
al. NMP 65
Praca powstała w 2014r. W ramach akcji „Aleje – tu się dzieje!”. Jej autor Jacek Sztuka wykorzystał jedną z bram głównej arterii miasta, by opowiedzieć swoją mitologiczną, antyczną historię. Mural łączy różne style, różne techniki, multiplikując zastaną rzeczywistość.
LANGUSTA
LANGUSTA
ul. Dąbrowskiego 13
Łódzki artysta Egon Fietke [Andrzej Miastkowski] to prawdziwy klasyk polskiego street artu. Pod koniec lat 80. XX wieku współtworzył pierwszą falę polskiego graffiti sprayowo-szablonowego i od tamtego czasu nieprzerwanie jest aktywnym twórcą. Pasjonuje go kosmos, futurologia i cywilizacje pozaziemskie, co bezpośrednio odbija się w jego pracach. „Langusta” Egona Fietke powstała w ramach Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej – ART.eria w 2012 r.
ŚWITEZIANKA
ŚWITEZIANKA
ul Goszczyńskiego 4
Portret tytułowej bohaterki ballady Adama Mickiewicza na osiedlu Trzech Wieszczów namalował w 2014 r. Michał Błach. Wizerunku użyczyła tutaj modelka Ewa Kępys, zaś całość inspirowana była zdjęciem, które wykonała Joanna Kustra. Mural planowo miał być częścią tryptyku, na które złożyłyby się jeszcze prace portretujące postacie z „Balladyny” Słowackiego i „Irydiona” Krasińskiego.
NIESKOŃCZONOŚĆ
NIESKOŃCZONOŚĆ
ul. Kilińskiego 10
Cezary Łopaciński jest obecny na częstochowskich murach od wielu lat. Był między innymi organizatorem cyklicznych imprez promujących sztukę ulicy, odbywających się pod hasłem: „Ruszamy Miastem”. Jego mural na ścianie budynku Stacji Pogotowia Ratunkowego powstał w ciągu 10 godzin, w ramach 10. Nocy Kulturalnej w 2013r. Charakterystyczne dłonie są motywem przewodnim wielu jego prac. Tutaj pojawiają się w naprawdę dużym formacie.
BARAKO SZTUKA
BARAKO SZTUKA
ul. Okrzei 23
Michał Błach działa na lokalnej scenie graffiti od 1997r. W mieście można znaleźć wiele jego murali zarówno komercyjnych, jak i autorskich, m.in. pomalował podwórze Teatru im. Mickiewicza, portretując częstochowskich aktorów Stworzony w 2017r. mural przy ul Okrzei wyróżnia się wśród prac Michała Błacha - namalowany na surowej ścianie bez podkładu przedstawia piękną kobiecą twarz, skontrastowaną z postaciami rodem z horrorów.
CZĘSTOCHOWA
CZĘSTOCHOWA
ul Waszyngtona 62
Praca powstała w 2014r. na ścianie Szkoły Podstawowej nr 14 w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Częstochowy - i jak sama nazwa wskazuje - jest swoista fantazją na temat panoramy naszego miasta. Autor, Mateusz Kluczny, bawi się wizerunkami zarówno ważnych budynków (Jasna Góra, Archikatedra, Ratusz) jak i lokalnych artystów. Pod bijącym sercem Częstochowy stoją więc: Muniek Staszczyk, Marek Perepeczko, Jerzy Duda-Gracz oraz Jerzy Kędziora.
MIASTO
MIASTO
al. Wolności 79
Tworzenie tego muralu towarzyszyło Festiwalowi Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!" w 2015r. Jego integralną częścią jest fragment wiersza Tadeusza Peipera „Miasto”. Projekt przygotowały Emilia Dudziec i Agata Lankamer, a w malowanie zaangażowali się wolontariusze Festiwalu: Magdalena Kanawka, Agata Ziaja, Martyna Kosiarz, Anna Kiszka, Olga Desperak, Cezary Łopaciński, Przemek Piekarski, Maciek Polak, Grzesiek Marcisz, Szymon Golis i Piotrek Stępień.
STRAŻNIK CZASU
STRAŻNIK CZASU
al. Wolności 19
Ta imponująca praca (1500 m2) powstała w 2018r. z inicjatywy częstochowskiego zegarmistrza Stefana Rybickiego. Projekt Tomasza Sętowskiego to gra motywem czasu i licznymi nawiązaniami do Częstochowy. Gigantyczny mural jest ukłonem w stronę realizmu magicznego, tak charakterystycznego dla artysty stylu. Wykonawcami muralu ponownie byli: Mikołaj Sętowski, Tadeusz Kiedrzynek i Marek Laskowski. Uroczyste odsłonięcie „Strażnika Czasu” towarzyszyło 15. Nocy Kulturalnej.
pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony