Lourdes

Miasteczko Lourdes leżące w południowo-zachodniej części departamentu Hautes-Pyrénées u podnóża Pirenejów, jest znanym na świecie ośrodkiem kultu religijnego.

W 1858 r. Bernadecie Soubirous, ubogiej dziewczynce, w grocie zwanej Massabielle, ukazała się Matka Boska. Nad grotą wybudowano 3 świątynie, z których najważniejsza jest Bazylika Różańcowa Najświętszej Marii Panny, wybudowana w stylu romańsko-bizantyjskim, która słynie ze wspaniałych, unikatowych mozaik. Do Lourdes przybywa każdego roku ok. 5 milionów turystów i pielgrzymów z całego świata. Lourdes to drugie miasto we Francji pod względem liczby hoteli. 

W dniu 14 czerwca 2008 r., Rada Miasta Częstochowy przyznała tytuł Honorowych Obywateli Częstochowy Państwu Marii-Teresie i Piotrowi Chaubon, dzięki którym współpraca między Lourdes i Częstochową opiera się na bezpośrednich kontaktach między mieszkańcami, a Stowarzyszenie „Błękitna Gwiazda”, którego Pani Chaubon jest Przewodniczącą, jest wzorowym przykładem społecznej mobilizacji od 20 lat wcielającej w życie Umowę Miast Bliźniaczych.

Najważniejsze dziedziny współpracy:

pdf drukuj
do góry strony