Konkurs Najładniej ukwiecony balkon

Konkurs na „Najładniej ukwiecony balkon 2023” adresowany jest do właścicieli balkonów/loggii, zaaranżowanych z wykorzystaniem zieleni, kwiatów oraz naturalnych elementów dekoracyjnych w budynkach wielorodzinnych.

Aby wziąć udział należy wypełnić kartę zgłoszeniową i wraz z 2-3 fotografiami balkonu (wykonanymi z zewnątrz, w formacie 10 x 15 lub w wersji elektronicznej) złożyć je osobiście w Urzędzie Miasta Częstochowy - w siedzibie Wydziału Kultury i Sportu, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45a lub przesłać: na skrzynkę mailową estetyka@czestochowa.um.gov.pl bądź pocztą na adres: Urząd Miasta Częstochowy, Wydział Kultury i Sportu, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45 a, 42-217 Częstochowa (z dopiskiem „KONKURS – BALKON”).

Kartę zgłoszenia można pobrać poniżej lub z ekspozytora ulokowanego przed siedzibą Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Estetyki Miasta - Wydziałem Kultury i Sportu – Referat Kultury (godz. pracy: poniedziałek - piątek 7:30-15:30).

Terminarz Konkursu:
•    I etap - przyjmowanie zgłoszeń: 17.07.2023 r. - 17.08.2023 r.,
•    w przypadku wpływu kart zgłoszenia w ilości przekraczającej liczbę 15 wprowadza się II etap konkursu,
•    II etap - wybór przez Komisję Konkursową (na podstawie załączonych przez uczestników fotografii) maksymalnie 10 balkonów / loggi zakwalifikowanych do przeglądu w terenie,
•    dokonanie przez Komisję Konkursową oceny balkonów / loggi (dostępnych z przestrzeni publicznej) zgłoszonych do konkursu: 21-25 sierpnia 2023 r. (dni robocze w godz. 10:00-15:00),
•    ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród – podczas 31. Dni Częstochowy.


Właściciele trzech najładniej ukwieconych balkonów otrzymają nagrody pieniężne: 900 zł (brutto) za I miejsce, 600 zł (brutto) za II miejsce i 500 zł (brutto) za III.

Rozstrzygnięcie konkursu

W dniach 17 lipca – 17 sierpnia 2023 r. odbył się w Częstochowie Konkurs na Najładniej ukwiecony balkon 2023, ogłoszony przez Urząd Miasta Częstochowy. Do konkursu wpłynęło 27 zgłoszeń, w tym 4 niezgodne z regulaminem.

Komisja Konkursowa w składzie:

  1. Elżbieta Idczak-Łydżba, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Estetyki Miasta, Przewodnicząca Komisji
  2. Barbara Major, przedstawiciel Miejskiej Galerii Sztuki, Członek Komisji
  3. Joanna Matyja, przedstawiciel Miejskiej Galerii Sztuki, Członek Komisji
  4. Beata Cichoń, Główny specjalista w Wydziale Kultury i Sportu, Członek Komisji
  5. Jacek Jędras, Inspektor w Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju, Członek Komisji
  6. Wojciech Sowula, Starszy Inspektor w Wydziale Informacji i Komunikacji, Członek Komisji

zgodnie z zapisami regulaminu konkursu dokonała w dniu 23.08.2023 r. na podstawie fotografii i kart zgłoszeń wyboru 10 balkonów do wizji lokalnej. W pierwszym etapie konkursu wybrano balkony znajdujące się w następujących budynkach:

1. Al. Najświętszej Maryi Panny 24, 

2. ul. Kuncewiczowej 7,

3. ul. Sempołowskiej 1

4. Al. Armii Krajowej 66,

5. ul. Dąbrowskiego 34,

6. ul. Bohaterów Katynia 44,

7. ul. Botaniczna 17/19

8. ul. Łąkowa 3,

9. ul. Wierzbowa 26 

10. ul. Barlickiego 2.

Po przeprowadzonej w dniu 23.08.2023 r. wizytacji ( II etap konkursu) Komisja przystąpiła do oceny balkonów. Po zsumowaniu przyznanych punktów i przeprowadzonej dyskusji Komisja postanowiła (zgodnie z punktem 14. regulaminu) przyznać następujące nagrody: 

dwie pierwsze nagrody w wysokosci po 600 zł (brutto), drugą nagrodę w wysokosci 500 zł (brutto), trzecią nagrodę w wysokości 300 zł (brutto). 


Przyznane nagrody:

  • I nagroda dla Pani Moniki Zabielskiej za aranżację balkonu w budynku przy ul. Dąbrowskiego 34,
  • I nagroda dla Pana Wojciecha Jezierskiego za aranżację balkonu w budynku przy ul. Sempołowskiej 1,
  • II nagroda dla Pani Małgorzaty Chmielarz za aranżację balkonu w budynku przy ul. Barlickiego 2,
  • III nagroda dla Pana Zenona Mosiejowskiego za aranżację balkonu w budynku przy ul. Bohaterów Katynia 44.

Komisja pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom konkursu i podkreślić zaangażowanie mieszkańców w upiększanie przestrzeni miasta. 
pdf drukuj
do góry strony