Aktualności

ILE WIEMY O WODZIE?

28.03.2024

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody, Wodociągi Częstochowskie zorganizowały konkurs wiedzy o wodzie dla uczniów i uczennic częstochowskich szkół. 

Wodociągi Częstochowskie corocznie organizują konkurs ,,Woda=Życie’’. Dzieje się to przy okazji Światowego Dnia Wody, który przypada na 22 marca. 

Właśnie dlatego w piątek odbył się finał zmagań w ramach XI edycji konkursu. Do siedziby Wodociągów Częstochowskich zaproszono uczniów wraz z opiekunami, którzy pomagali im w przygotowaniach. Uczestników i uczestniczki konkursu przywitał zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski. 

Wodociągi Częstochowskie po każdej, zakończonej edycji konkursu, na podstawie udzielonych odpowiedzi na teście, wyłaniają pytanie, które przysporzyło uczestnikom najwięcej trudu. Tym razem było to: 

„Wodociągi Częstochowskie eksploatują 8 oczyszczalni ścieków, w których oczyszczanie ścieków oparte jest o metody:
A. mechaniczno-biologiczne,
B. tylko biologiczne,
C. tylko mechaniczne,
D. mechaniczno-biologiczno-chemiczne”.

W 2024 roku hasłem przewodnim Światowego Dnia Wody jest „Woda na rzecz pokoju” - woda może być źródłem pokoju ale też konfliktu. Ma na to wpływ jej dostępność, ilość i jakość.

Według informacji UNWATER - agencji ONZ ds. Wody - w obecnych czasach, w wielu rejonach świata, miliardy ludzi nadal żyją bez dostępu do bezpiecznej wody - ich gospodarstwa domowe, szkoły, miejsca pracy, gospodarstwa i fabryki każdego dnia walczą o przetrwanie i rozwój. Grupy marginalizowane - kobiety, dzieci, uchodźcy, ludy tubylcze, osoby niepełnosprawne i wiele innych - są często pomijane, a czasami spotykają się z dyskryminacją, ponieważ starają się uzyskać dostęp do bezpiecznej wody, której potrzebują.

na podstawie informacji Wodociągów Częstochowskich 
w galerii - zdjęcia z XI finału konkursu wiedzy o wodzie
do góry strony