Aktualności

DZIĘKI TEMU LABORATORIUM MŁODZI INŻYNIEROWIE ZAJADĄ DALEKO

23.01.2023

Nowoczesne laboratorium sterowania i diagnostyki samochodu działa już na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Kształcą się w nim przyszli eksperci w dziedzinie aut hybrydowych.  


Żyjemy w erze przełomu technologicznego w motoryzacji – na rynek weszły zaawansowane technologicznie samochody hybrydowe, wymagające obsługi przez dobrze wykształconą i przygotowaną kadrę inżynierską. Politechnika Częstochowska kształci taką kadrę – m.in. dzięki utworzonemu niedawno na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki nowoczesnemu laboratorium. Jego powstanie stało się koniecznością po tym, jak uczelnia zmodyfikowała program nauczania na kierunku „Mechanika i budowa maszyn zakresu Inżynieria samochodowa” – a zrobiła to w wyniku konsultacji z przedstawicielami firm motoryzacyjnych, którzy najlepiej znają trendy w branży automotive i wiedzą, jakiego rodzaju ekspertów ta gałąź przemysłu będzie potrzebować.

W laboratorium jest 8 specjalistycznych stanowisk pozwalających zapoznać się z działaniem napędu hybrydowego oraz zagadnieniami z zakresu sensoryki i aktoryki układów samochodu. Warta 350 tys. zł inwestycja została sfinansowana w zeszłym roku z dotacji ze środków PCz. W nowym laboratorium odbywają się zajęcia ze sterowania silnikiem i samochodem, diagnostyki oraz adaptacyjnych układów sterowania silnikiem.

Politechnika Częstochowska nawiązała również współpracę z kilkoma lokalnymi autoryzowanymi serwisami samochodowymi – gwarantuje to studentkom i studentom praktyki i staże oraz możliwość przygotowania prac inżynierskich i magisterskich na bazie doświadczeń zebranych bezpośrednio w firmach z branży motoryzacyjnej.

Uczelnia objęła też patronatem innowacyjną klasę o profilu „Technik pojazdów samochodowych – pojazdy elektryczne i hybrydowe” w Zespole Szkół Samochodowych. Dzięki temu młodzież ZSS będzie mogła poznać możliwości nowego laboratorium na Politechnice, co na pewno w ciekawy sposób uzupełni szkolną wiedzę.

na podst. informacji z PCz
w galerii obok i u góry: zdjęcia z prezentacji nowego laboratorium, która odbyła się 20 stycznia 2023 (fot. Adrian Sochocki)  do góry strony