Aktualności

DZIECI Z ŁOTWY, LITWY I UKRAINY W URZĘDZIE MIASTA

29.08.2022

Krótkie odwiedziny w siedzibie samorządu były jednym z ostatnich punktów pobytu uczennic i uczniów zza wschodniej granicy w Częstochowie.

Do Urzędu Miasta w piątek, 26 sierpnia, przyszły delegacje odwiedzających Częstochowę dzieci z  łotewskiego Rezekne, ukraińskich Berdyczowa i Humania oraz czterech litewskich miast: Wilna, Soleczników, Grzegorzewa i Szumska. Szkoły ze wszystkich tych ośrodków współpracują z częstochowskimi – najdłuższą historię mają relacje z Rezekne.

Dzieci przez kilka dni poznawały kulturę i dzieje Częstochowy i regionu, język, ale nade wszystko miały masę okazji do integracji – tym bardziej, że były zakwaterowane w jednym miejscu. Mają za sobą m.in. wycieczkę na Jurę i do Krakowa, warsztaty muzyczne czy kulinarne. Smakowicie wyglądające efekty tych ostatnich dzieci przyniosły zresztą ze sobą jako poczęstunek – goście z Litwy przygotowali np. bliny żmudzkie, których głównymi składnikami są ziemniaki oraz mięsny farsz.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk pytał młodzież o wrażenia z pobytu w Częstochowie i życzył, aby zamieniły się w miłe wspomnienia. Wyraził też nadzieję, że – choć w tej chwili relacje między młodzieżą sąsiednich, słowiańskich nacji utrudnia rosyjska agresja wobec Ukrainy – w przyszłości już nic nie stanie im na przeszkodzie i będą mogły się dalej zacieśniać.

Wszystkie delegacje zabierały głos, dając dowody bardzo emocjonalnego stosunku do relacji z Polską i Częstochową, doceniając też możliwość przyjrzenia się naszemu miastu z bliska. Nauczyciele towarzyszący dzieciom mówili, że czują się tu jak w domu, a dzięki wymianom z tutejszymi szkołami mają szansę podpatrywać metody pracy polskich pedagogów. O częstochowskich partnerach mówili jak o przyjaciołach, na których mogą zawsze liczyć.

Zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak akcentował zaangażowanie dyrekcji częstochowskich szkół współpracujących z placówkami ze Wschodu. Z kolei naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski – zajmujący się organizacyjną stroną pobytu – podkreślał rolę samorządu w podtrzymywaniu tych relacji. Zaznaczył też, że o zewnętrzne środki na pobyt dzieci z sukcesem zabiegały organizacje obywatelskie – Wspólnota Polska i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich.  

Poczęstunkowi towarzyszyła wymiana upominków – prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi przekazali je goście, a on z kolei wręczył im drobiazgi od miasta, w tym nową edycję albumu o Częstochowie.    

Po wizycie w siedzibie samorządu na dzieci czekało jeszcze pożegnalne spotkanie w Szkole Podstawowej nr 24.

w galerii zdjęć obok i u góry: dzieci z Łotwy, Litwy i Ukrainy z wizytą u prezydenta Częstochowy w piątek, 26 sierpnia 2022 (fot. Justyna Kwasek)

   
   

do góry strony