Aktualności

DZIAŁA PUNKT PRZYJĘĆ DLA UCHODŹCÓW PRZY UL. OGRODOWEJ

03.03.2022

Przypominamy, że działa punkt przyjęć ukraińskich uchodźców przy ul. Ogrodowej 24/44 uruchomiony przez Caritas i Urząd Miasta Częstochowy. Zmienił on ostatnio lokalizację na budynek z wejściem i wjazdem od ul. Piotrkowskiej, gdzie stworzono bardziej komfortowe warunki dla przybywających.   

Na miejscu do godzin popołudniowych są przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, którzy zajmują się kierowaniem uchodźców do miejsc zakwaterowania i przekazują im pakiety startowe z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi.
Uchodźcy mogą skorzystać z ciepłego posiłku w jadalni Caritas, natomiast codzienne wyżywienie mają zapewniane w miejscu zakwaterowania. Obecnie miejsca noclegowe są przygotowane w Domu Pielgrzyma i częstochowskich ośrodkach Caritasu (w tym dla osób ze szczególnymi potrzebami). Z możliwości zakwaterowania skorzystało do tej pory kilkanaście osób, w tym głównie matki z dziećmi.
W godzinach wieczorno-nocnych punkt obsługują strażnicy miejscy, pomoc osobom przybywającym świadczą także wolontariusze Caritasu. Punkt czynny jest całą dobę, z wolontariuszami możliwy jest kontakt telefoniczny (tel. 506 394 592) oraz mailowy: ukraina@caritas.czest.pl  
W przypadku braku możliwości kontaktu z tym numerem wszystkie sytuacje kryzysowe wymagające koordynacji lub interwencji służb miejskich lub ratowniczych związane z sytuacją uchodźców można całodobowo zgłaszać do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 34 3785 101 lub 34 3785 102, ewentualnie na ogólny numer alarmowy 112.

Uwaga! Uchodźcy korzystający z gościny w domach prywatnych, mieszkaniach służbowych częstochowskich firm lub będący pod opieką organizacji pozarządowych nie mają – na obecną chwilę – obowiązku rejestrowania się w punkcie przy ul. Ogrodowej. Rejestrują się tam tylko osoby kierowane do miejsc noclegowych przygotowanych za pośrednictwem miasta i Caritasu. Natomiast wszyscy ukraińscy uchodźcy przebywający w Częstochowie – o czym już informowaliśmy – mogą skorzystać z talonów na ciepły posiłek w godzinach 12-13.30 – na miejscu w ośrodku Caritas.

do góry strony