Aktualności

DYSKUSJE O CYFROWYCH FIRMACH I KOMPETENCJACH PRZYSZŁOŚCI

22.06.2022

Współpraca, wsparcie czy sieciowanie to hasła, które zwykle towarzyszą dorocznym seminariom CSR organizowanym przez Jurajski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. W tym roku przedsiębiorcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz uczelni spotkali się po raz piąty, by rozmawiać o społecznej odpowiedzialności biznesu.

Mowa była o cyfrowych firmach, cyberbezpieczeństwie oraz o menedżerskich kompetencjach przyszłości. Była to już V edycja seminarium CSR (Corporate Social Responsibility – Społeczna Odpowiedzialność Biznesu) JOWES prowadzonego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. Było to spotkanie liderów przedsiębiorstw społecznych, liderów świata biznesu, administracji oraz sektora nauki. Panele dotyczyły tego, czy możemy czuć się bezpiecznie, czym jest w obecnych czasach bezpieczeństwo w sieci i jak budować system bezpieczeństwa firmy w obliczu toczącej się wojny w cyberprzestrzeni. Eksperci przedstawili zmianę podejścia menedżerów do zarządzania w nowych warunkach, wskazując na rozwój nowych kompetencji, rolę komunikacji i informacji zwrotnej. Seminaria to - oprócz dużej dawki świeżej wiedzy - ciekawe warsztaty. W tegorocznej edycji było to mierzenie się z permanentnymi zmianami dzięki nieszablonowej zabawie szkoleniowej klockami LEGO, które potraktowane na poważnie motywują i angażują w pracę.

Przy okazji takich seminariów przypominamy, jak ważna jest dbałość o potrzeby różnych grup i środowisk, tym bardziej, gdy obserwujemy skutki spowodowane pandemicznym kryzysem. Czas sanitarnych obostrzeń spowodował, że inaczej patrzymy na pracę. Akcent z bezpośredniej współpracy z ludźmi przeniósł się do sieci i usług realizowanych zdalnie. Siłą rzeczy mierzymy się z kontaktami online i ochroną tego, co sobie przesyłamy. Na dobre rozgościliśmy się w świecie cybernetycznych wyzwań – mówił w swoim wystąpieniu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Seminarium otworzył Artur Szmaciarski, kierownik Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, a Marcin Kozak,  prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, opowiadał o działaniach i planach ARR. W kontynuacji do poprzednich spotkań wskazywał on również na rosnącą wagę zarządzania ryzykiem.

Przy okazji spotkania wyróżniono Centra Integracji Społecznej działające w północnym subregionie województwa śląskiego za wsparcie w realizacji projektu JOWES i za współpracę podziękowano Związkowi Przedsiębiorców i Pracodawców Częstochowa, spółce Stoelzle Częstochowa i Fundacji Cemex.

Seminariom poświęconym społecznej odpowiedzialności biznesu od pierwszej edycji partneruje marka INVEST In Czestochowa związana z promocją gospodarczą Miasta.

Zdjęcia z seminarium CSR, które odbyło się 22 czerwca 2022 r. w Hotelu ARCHE

(fot. Łukasz Kolewiński)

do góry strony