Aktualności

CZĘSTOCHOWA ZABIEGA O ODDZIAŁY PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO

28.03.2023

Miałyby funkcjonować już od nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Technicznych i ,,Kochanowskim”. Zgodę musi wydać resort obrony – dlatego Rada Miasta podjęła uchwały w sprawie złożenia do MON odpowiednich wniosków.

Wnioski dotyczą zezwolenia na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego (OPW) w Technikum nr 2, wchodzącym w skład Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego, oraz w Technikum nr 12, będącym częścią Zespołu Szkół Technicznych.  

Skąd taki pomysł? Otóż od 2020 r. szkoły ponadpodstawowe mogą występować do ministra obrony narodowej o zezwolenie na utworzenie OPW. O ich utworzenie może też ubiegać się organ prowadzący szkołę. W oddziałach realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć. W części teoretycznej robi to szkoła, a w praktycznej – patronacka jednostka wojskowa. Program wieńczy obóz szkoleniowy na początku ostatniego roku nauki. Na prowadzenie OPW ministerstwo udziela dotacji celowych. Ponadto – na 180 godzin zajęć zwiększona jest subwencja oświatowa na ucznia takiego oddziału. Absolwent OPW może skorzystać z możliwości odbycia 12-dniowego szkolenia podstawowego oraz otrzyma dodatkowe punkty w rekrutacji do uczelni wojskowych.   

Obie częstochowskie placówki są właściwie przygotowane do prowadzenia takich oddziałów; rady pedagogiczne obu placówek także poparły te plany. ,,Kochanowski” legitymuje się dużym doświadczeniem w organizacji klas mundurowych. Od dawna ma w ofercie tzw. innowacje pedagogiczne związane ze służbami mundurowymi –  klasy policyjne i pożarniczo-ratownicze, a od 2017 roku –  wojskowe. Obecnie w klasach mundurowych uczy się 770 młodych ludzi, z czego 150 w wojskowych. Szkoła ma strzelnicę multimedialną dzięki udziałowi w konkursie MON. Podpisała też porozumienie z Wojskowym Centrum Rekrutacji, którego celem jest m.in. pozyskiwanie kandydatów do ochotniczych form służby wojskowej oraz integracja środowiska żołnierskiego i młodzieży. W ramach współpracy odbyły się m.in. zawody sportowo-obronne, prelekcje i szkolenia z zakresu musztry, broni, pierwszej pomocy czy pikniki mundurowe. Szkoła ma też umowy patronackie z Desantową Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Ożarowicach oraz Przedsiębiorstwem Sprzętu Ochronnego MASKPOL z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dzięki temu młodzi ludzie zapoznają się z nowoczesnym sprzętem. Kadeci z ,,Kochanowskiego” biorą udział w uroczystościach m.in. z okazji świąt narodowych. Szkoła chwali się też laureatami konkursów historycznych, uczestniczy w programach edukacyjnych łączących historię z wychowaniem patriotycznym. Absolwentki i absolwenci placówki znajdują zatrudnienie w policji, straży pożarnej czy wojsku; podejmują też studia z bezpieczeństwa narodowego, kryminalistyki i pożarnictwa.
 
Z kolei w Zespole Szkół Technicznych od 2016 roku realizowana jest innowacja pedagogiczna o charakterze mundurowym, koncentrująca się na budownictwie wojskowym oraz renowacji i rekonstrukcji militarnej. Nowatorskie jest tu połączenie nauczania ogólnego i zawodowego z nauczaniem zagadnień służb mundurowych. Treści programu są powiązane z treściami przedmiotów takich jak historia, wiedza o społeczeństwie czy dokumentacja techniczna. W 5 klasach mundurowych w ZST kształci się teraz 85 uczennic i uczniów. Szkoła uczestniczy w programie Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych MON. Ściśle współpracuje z 13. Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej – jej żołnierze systematycznie szkolą młodzież w ramach Wojskowych Dni Szkoleniowych oraz obozów. ZST ma też – podobnie jak ,,Kochanowski” – porozumienie z częstochowskim Wojskowym Centrum Rekrutacji. W ramach współpracy szkoła organizuje Turniej Strzelecki o Puchar Komendanta WCR oraz współorganizuje zawody „Proobronni Challenge Jura” dla klas wojskowych. Placówka ma na koncie wysokie lokaty w konkursach z zakresu szkolenia wojskowego, a jej kadeci uczestniczą w uroczystościach patriotycznych czy obozach survivalowych.

Jeśli Minister Obrony Narodowej udzieli zgody na utworzenie oddziałów w obu szkołach, wydatki związane z ich funkcjonowaniem miasto poniesie w ramach części oświatowej subwencji ogólnej.  

Wprowadzenie OPW nie koliduje z dalszym funkcjonowaniem klas o profilu wojskowym oraz innych specjalności mundurowych na bazie np. innowacji pedagogicznych. Równolegle do OPW realizowane są Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Te są jednak wygaszane – na obecny rok szkolny przypada ich ostatnia edycja.  

OPW jako rozwiązanie systemowe mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom społecznym oraz upowszechniać edukację w zakresie obronności. Efektem ma być też zasilenie rezerw osobowych Sił Zbrojnych i Wojsk Obrony Terytorialnej, a w dalszej perspektywie – zwiększenie liczebności armii i wzmocnienie edukacji obronnej w społeczeństwie.

Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego oraz w Technikum nr 12, będące częścią Zespołu Szkół Technicznych to kolejne szkoły starające się o utworzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego. W lutym Rada Miasta podjęła uchwałę o złożeniu do MON takiego wniosku w sprawie OPW w XII Liceum Ogólnokształcącym wchodzącym w skład Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.


na zdjęciu: młodzież Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego podczas otwarcia wirtualnej strzelnicy w tej szkole
 




 


do góry strony