Atrakcje

Ciekawostki

Drzewo Wolności

Drzewo Wolności

Plac Biegańskiego, Częstochowa

2 maja 2007 roku w Dniu Flagi Narodowej kilkudziesięciu żołnierzy pod bronią, w mundurach artylerii z 1807 roku nawiązujących do tradycji Legii Polsko-Włoskiej, z armatami przemaszerowało z placu Daszyńskiego na Jasną Górę. Wszystko w ramach operacji „Mazurek”. W połowie drogi, na placu Biegańskiego żołnierzy przyjął Prezydent Miasta Tadeusz Wrona, któremu legioniści wręczyli urnę z ziemią z Reggio di Moore (Włochy), ojczyzny Mazurka Dąbrowskiego.

Właśnie 200 lat temu legioniści przynieśli do Polski pieśń patriotyczną „Mazurka Dąbrowskiego", która stała się Hymnem Narodowym.
Po pokazie musztry, oddaniu salw z karabinów ku czci 20 tysięcy poległych legionistów i symulowanym szturmie (na mieszkańców) żołnierze oddali 6 strzałów z dwóch armat. Potem prezydent Wrona wraz z Generałem Dąbrowskim, czyli Markiem Szczerskim z Nysy zasadzili nieopodal Ratusza drzewko wolności wzorem posadzonego drzewka wolności w Reggio. W drodze na Jasną Górę żołnierze złożyli kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza. Operacją „Mazurek" dowodził Marek Szczerski z „Twierdzy Nysa" występujący podczas inscenizacji w wiernej kopii munduru gen. Jan Henryka Dąbrowskiego.

Zobacz także

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony