Atrakcje

Architektura

Secesyjna kamienica

Secesyjna kamienica

Katedralna 8, Częstochowa
Kamienica po kapitalnym remoncie w roku 2006 ujawniła skrywane skarby - mieszczański zabytek, jakiego do tej pory miasto nie miało: z pięknymi wnętrzami pełnymi artystycznych detali.

Budynek neogotycki (zbudowany prawdopodobnie przed 1914 r.) stanowi przykład kamienicy mieszczańskiej z początku XX w. Dwupiętrową elewację frontową charakteryzują pozorne ryzality oraz dwukondygnacyjne wykusze zakończone zwieńczeniem trójkątnym; ściana boniowana z podkreśleniem okien laskowaniami, sterczynami i fryzami arkadowymi. Kamienica zwieńczona jest kamienną maswerkową balustradą oddzielająca od mansardowego dachu. Brama wjazdowa z drzwiami żelaznymi dwuskrzydłowymi z zakratowanymi przeźroczami o motywach geometrycznych i maswerkowych.Wewnątrz zachowane są:
  • - neobarokowa balustrada schodowa, żelazna- sztukaterie, malunki ścienne
  • artystyczna neobarokowa stolarka (np. w supraportach drzwi).
Bogactwo zachowanych i odtworzonych zdobień kwalifikuje ten obiekt jako istotny zabytek dziedzictwa kulturowego pokazujący estetykę życia codziennego częstochowskiego mieszczaństwa.
Kamienica zlokalizowana przy ul. Katedralnej 8, w centrum miasta, figuruje w rejestrze zabytków i podlega całkowitej ochronie konserwatorskiej.

Zobacz także

pdf drukuj

Multimedialne miasto

do góry strony