Aktualności

BLISKO ĆWIERĆ MILIONA ZŁOTYCH NA POPRAWĘ JAKOŚCI POWIETRZA

03.04.2024

Częstochowa znalazła się w gronie laureatów konkursu dla gmin województwa śląskiego „Inicjatywa Antysmogowa” i otrzymała 248 tys. na zakup elektrycznego pojazdu z analizatorami zanieczyszczeń.

Czek potwierdzający przyznanie środków z Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza odebrał dzisiaj w Katowicach przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny.

- Wniosek złożony początkiem lutego przez służby Prezydenta Częstochowy przyniósł efekt i dostaliśmy pieniądze, dzięki którym kupimy mobilne laboratorium wyposażone w urządzenia do kontroli palenisk – poinformował przewodniczący.

Dzięki dotacji pojawiła się możliwość utworzenia w Częstochowie (konkretnie w Straży Miejskiej) – wzorem innych miast – komórki EKOPATROLU, którego zadaniem jest szybkie reagowanie na wszystkie zgłoszenia dotyczące zanieczyszczeń środowiska (powietrza, wody, gleby).

- Walka o czyste powietrze to od lat jeden z naszych priorytetów. Świadczy o tym wiele działań służących ograniczaniu niskiej emisji – w tym inwestycje w ekologiczny transport zbiorowy, termomodernizacje budynków, projekty służące oszczędzaniu energii, projekty związane z OZE, czy udzielane od dawna ekodotacje m.in. na modernizację pieców - wylicza prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Doposażenie komórki EKOPATROLU w samochód elektryczny przewożący posiadanego już drona oraz w urządzenie pomiarowe pyłu PM 2,5 do PM 10, przenośny analizator gazów do monitorowania powietrza środowiskowego i kamerę termowizyjną do badania izolacji cieplnej budynków, pozwoli na kompleksowe monitorowanie powietrza i kontrolowanie instalacji zanieczyszczających środowisko, skutkujące wyłączaniem tych instalacji i poprawą jakości powietrza.

Na zdjęciu: Konferencja w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - (od lewej) wicemarszałek Łukasz Czopik, marszałek Jakub Chełstowski i przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.
Fot. Grzegorz Skowronek / UM

do góry strony