
Altötting to miasteczko położone w malowniczej Górnej Bawarii. Od roku 1489 jest celem pielgrzymowania pątników z całego świata. Wszystko za sprawą Czarnej Madonny z Altötting.
Kluczowym dla historii miasta był rok 1489 kiedy to wydarzyły się dwa cudowne uzdrowienia - przywrócenie do życia dwóch chłopców; jeden z nich utopił się w rzece a drugiego przejechał wóz pełen zboża. Matki targane rozpaczą przyniosły swoje dzieci przed oblicze Matki Boskiej i w żarliwej modlitwie błagały Ją o przywrócenie ich dzieci do życia, co też się stało. Wiadomość o tym rozeszła się bardzo szybko po całej okolicy i od tamtego czasu Altötting jest celem pielgrzymowania milionów pątników z Niemiec i całego świata.
Zabytkową oktagonalną kaplicę z Cudowną figurką Czarnej Madonny z Altötting zbudowano ok. 700 r. Na początku pełniła ona funkcję kaplicy chrzcielnej. Cudowna Figura Matki Bożej z Altötting pochodzi z ok. 1330 r. W ołtarzu głównym w kaplicy znajdują się srebrne urny m.in. z sercami książąt bawarskich, biskupów oraz sześciu królów bawarskich od Maksymiliana I Józefa po Ludwika III.
Współpraca pomiędzy Częstochową i Altötting rozpoczęła się w roku 1991, kiedy delegacja władz miasta Altötting przebywała w Częstochowie z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży.