Aktualności

156 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ JÓZEF PIŁSUDSKI

05.12.2023

Miejskie uroczystości kolejnej  rocznicy jego urodzin zorganizowano 5 grudnia.

W uroczystości na pl. Biegańskiego ze strony samorządu Częstochowy wzięli udział zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz radni  - wszystkim im towarzyszyła asysta Straży Miejskiej. Swoich przedstawicieli podczas rocznicowej ceremonii miały także władze powiatowe i wojewódzkie, dyrekcje częstochowskich szkół, służby mundurowe i wojsko, Związek Piłsudczyków RP. Licznie stawiła się młodzież – w tym klasy mundurowe szkół ponadpodstawowych.  

Jak co roku wszystkie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka. Potem uroczystości przeniosły się do Ratusza, w którym dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 im. Polskich Noblistów    pokazały spektakl „Spadkobiercy Niepodległości – Władysław Adamus”.

Całość zorganizował Urząd Miasta oraz Związek Piłsudczyków RP Oddział Częstochowa.

Józef Piłsudski –  jedna z najwybitniejszych postaci polskich dziejów – urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie na Wileńszczyźnie. W czasie zaborów był jednym z organizatorów niepodległościowej Polskiej Partii Socjalistycznej, twórcą Organizacji Bojowej PPS, ruchu strzeleckiego i Polskiej Organizacji Wojskowej, a później – jako Komendant I Brygady Legionów Polskich, których był założycielem – przywódcą zbrojnej walki o niepodległość. Zmarł 12 maja 1935 roku w Warszawie.


W galerii obok: obchody rocznicy urodzin Piłsudskiego 5 grudnia 2023 na ,,Bieganie” i w Ratuszu (fot. Łukasz Kolewiński)

do góry strony