Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
25 stycznia 2021
Miasto podsumowało inwestycję związaną z budową trzech centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych. Kosztowała ona – wraz z częścią drogową - 69 mln zł, z czego 27 mln zł stanowiły środki w ramach projektu unijnego. Od 26 stycznia centrum przy ul. Piłsudskiego obok dworca ...
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2021
2 lutego o godz. 18.00 będzie można wziąć udział w dotyczącym 7. edycji BO wysłuchaniu publicznym online z udziałem prezydenta Częstochowy. Wysłuchanie to element wspólnej oceny naszego BO. Z kolei anonimowe ankiety w sieci możemy wypełniać jeszcze do 24 stycznia.
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2021
Kolejna sesja Rady Miasta prowadzona z sali sesyjnej UM, odbędzie się w trybie zdalnym 28 stycznia (czwartek) - początek o godz. 12. Wśród projektów uchwał są m.in. tematy budżetowe, związane z gospodarką nieruchomościami, planowaniem przestrzennym, transportem i opłatami lokalnymi.
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2021
Od wtorku 26 stycznia, autobusy linii 18, 30 i 33 pojadą zmienionymi trasami.
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2021
Częstochowa pamięta o powstańcach. Na ich mogiłach na cmentarzach św. Rocha i Kule złożono kwiaty i zapalono znicze.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 stycznia 2021
Szczepionka przeciw COVID-19 może pomóc powstrzymać epidemię, z którą walczymy w Europie i w Polsce od blisko roku. O tym dlaczego warto się zaszczepić mówią też eksperci.
WIĘCEJ
21 stycznia 2021
Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw Covid-19, 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorek i seniorów w wieku 70+. Miasto pomoże osobom z trudnościami w dotarciu do punktów szczepień.
WIĘCEJ
21 stycznia 2021
21 stycznia przypada Dzień Babci, a 22 stycznia swoje święto obchodzą dziadkowie. Z tej okazji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk składa wszystkim babciom i dziadkom życzenia wszystkiego najlepszego.
WIĘCEJ
21 stycznia 2021
22 stycznia na platformie mojeekino.pl zacznie się ,,Tydzień Filmu Niemieckiego”. Z kolei najmłodsze dzieci – choć już wróciły do szkół – mogą oglądać ,,Bajki z Polski na ferie” aż do 11 lutego. Organizując sobie domowe seanse, możemy wspierać kino OKF ,,Iluzja”.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Posiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.