Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
20 stycznia 2021
Mija właśnie teraz 30 lat od restytucji Związku Miast Polskich. W 1991 r. między 18 a 20 stycznia w Poznaniu odbył się Kongres Restytucyjny ZMP. Wśród miast, które wówczas ponownie przystąpiły do ZMP była Częstochowa. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zasiada też w ...
[zdjęcie aktualności]
20 stycznia 2021
Specjalne piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej ułatwią podróż przez miasto osobom niewidomym i niedowidzącym. Łącznie trafi do nich w najbliższym czasie niemal tysiąc tego typu urządzeń.
[zdjęcie aktualności]
20 stycznia 2021
Magdalena Cielecka i Przemek Kossakowski znaleźli się wśród nominowanych w 24. edycji plebiscytu ,,Telemagazynu”. Jako że zwycięzców wybierają sami widzowie, także częstochowianki i częstochowianie mogą wesprzeć obie ekranowe osobowości swoimi głosami.
[zdjęcie aktualności]
20 stycznia 2021
Kwartet smyczkowy nr 1 F-dur op.18, Sonata skrzypcowa nr 8 G-dur op.30 oraz Septet Es-dur op. 20 w wykonaniu muzyków Filharmonii Częstochowskiej będzie można usłyszeć w najbliższy piątek, 22 stycznia o godz. 19.00.
[zdjęcie aktualności]
20 stycznia 2021
Wydział Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Urzędu Miasta rozpoczął kolejne, comiesięczne wydawanie środków ochrony i dezynfekcji, przeznaczonych dla częstochowskich żłobków, przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
19 stycznia 2021
Poprzedni rok był dla miejskiego miesięcznika – skupiającego się głównie na wydarzeniach kulturalnych – nie lada wyzwaniem. Ograniczenia w działalności instytucji kultury trwają, więc redakcja ma w planach numery tematyczne, przyglądające się szerzej i głębiej rozmaitym obszarom ...
WIĘCEJ
19 stycznia 2021
Rozstrzygnięto świąteczny Konkurs Zdalnie-Aktywni organizowany przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, którego celem było zachęcenie uczennic i uczniów do kreatywnych działań podczas nauczania online.
WIĘCEJ
19 stycznia 2021
A to za sprawą 2. edycji kampanii edukacyjno-informacyjnej „MOGĘ! Zatrzymać smog – Przedszkolaku złap oddech”. Częstochowa dostanie w sumie 42 takie urządzenia. Z poprzedniej odsłony kampanii skorzystało natomiast 17 częstochowskich placówek przedszkolnych.
WIĘCEJ
18 stycznia 2021
Pod koniec 2020 r. w Częstochowie realizowanych było kilka ważnych inwestycji drogowych. Większość z nich została już sfinalizowana. Miejski Zarząd Dróg i Transportu prezentuje film kręcony z drona pokazujący zakres i przebieg wybranych prac.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Posiłki na wynosKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneInvestInMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.