Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 lipca 2016
W czwartek do Częstochowy przyjedzie papież Franciszek. Warto znać zasady poruszania się w tym czasie po mieście; mieszkańców i pielgrzymów czekają zmiany – utrudnienia ale i udogodnienia. O czym należy pamiętać?
[zdjęcie aktualności]
26 lipca 2016
Urząd Miasta Częstochowy zachęca mieszkańców do korzystania z aplikacji, dzięki której na swoich telefonach będą mogli odbierać komunikaty np. o utrudnieniach w ruchu, zagrożeniach meteorologicznych czy wydarzeniach miejskich.
[zdjęcie aktualności]
26 lipca 2016
Przedstawiamy pod konsultacje Diagnozę społeczno-gospodarczą, sporządzoną na potrzeby Miejskiego Programu Rewitalizacji dla miasta Częstochowy na lata 2016-2025.
[zdjęcie aktualności]
25 lipca 2016
W sobotę tradycje jednej z najbardziej znanych polskich formacji wojskowych, przypomniała Chorągiew Husarska z zamku Gniew. Widowisko na Błoniach Jasnogórskich obejrzały tłumy. Wśród nich byli m.in. uczestnicy Międzynarodowego Forum Młodych, których na Placu Biegańskiego powitał Prezydent Miasta.
[zdjęcie aktualności]
25 lipca 2016
Są już szczegółowe rozkłady jazdy pociągów, zarówno dla zorganizowanych grup pielgrzymów jak i indywidualnych podróżnych, którzy zechcą przyjechać do Częstochowy na spotkanie z papieżem Franciszkiem.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
25 lipca 2016
Pochodzący z Częstochowy Krzysztof Kolanus zajął czwarte miejsce podczas, rozgrywanego we Francji, kolejnego turnieju skoków do wody serii Red Bull Cliff Diving.
WIĘCEJ
25 lipca 2016
W Częstochowie, w ramach Światowych Dni Młodzieży, gościli pielgrzymi z diecezji Tarbes – Lourdes. Modlili się na Jasnej Górze, odwiedzili też Urząd Miasta.
WIĘCEJ
25 lipca 2016
W najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z likwidacją barier architektonicznych w trzech częstochowskich szkołach. Przetarg dotyczył robót w Szkole Podstawowej nr 53 i Gimnazjum nr 18, Zespole Szkół nr 1 oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 45. Prace potrwają do 3 miesięcy.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
PAPIEŻ FRANCISZEK W CZĘSTOCHOWIE - 28 LIPCA 2016Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.