Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców od 9 marca zaczną obowiązywać zmiany w Regulaminie Pracy Urzędu Miasta Częstochowy, zgodnie z którymi w piątki wydłuży się o pół godziny obsługa interesantów w 10 jednostkach organizacyjnych UM.
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
26 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi tworzeniem budżetu partycypacyjnego.BUDŻET PARTYCYPACYJNY - USPRAWNIENIA
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Miasto ogłosiło przetargi na budowę trzech boisk wielofunkcyjnych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 36 oraz Gimnazjum nr 16 w Częstochowie. Po wyłonieniu wykonawców prace mają potrwać ok. 4 miesięcy. W 2015 roku ma w sumie powstać 9-10 kolejnych boisk przy szkołach.
[zdjęcie aktualności]
25 lutego 2015
Od niedzieli, 1 marca z uwagi na wnioski pasażerów zmienią się nieznaczne godziny odjazdów tramwajów i autobusów linii nr 11, 14, 19, 21, 23, 25, 35, 36 i 53.
[zdjęcie aktualności]
27 lutego 2015
Ponad 500 okien wymienionych zostanie w tym roku w częstochowskich placówkach oświatowych. Właśnie ogłoszony został miejski przetarg w tej sprawie.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 lutego 2015
Znamy już laureata I nagrody konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii.
WIĘCEJ
26 lutego 2015
Po Częstochowie będzie jeździł kolejny zabytkowy tramwaj. Jego remont to efekt społecznej pracy Częstochowskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz pracy załogi MPK. Z obu grupami 26 lutego na terenie zajezdni MPK spotkał się prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
WIĘCEJ
26 lutego 2015
Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych Gminy Miasta Częstochowy w 2015 roku z zakresu kultury fizycznej. Z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel w sumie 4 mln zł.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

WEEKEND Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.