Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 stycznia 2015
Trwa akcja wymiarowa w podatku od nieruchomości, podatku rolnym, leśnym i łącznym zobowiązaniu pieniężnym na 2015 rok. Podobnie jak w ubiegłym roku, decyzje podatkowe otrzymują wszyscy właściciele i współwłaściciele nieruchomości, ale podatek trzeba zapłacić tylko jeden.
[zdjęcie aktualności]
22 stycznia 2015
Głosowanie nad budżetem Miasta Częstochowy na 2015 r. oraz Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2015-2031 to najważniejsze punkty obrad czwartkowej (29 stycznia) sesji Rady Miasta Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
28 stycznia 2015
Konferencją w Urzędzie Miasta Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych podsumował dwa europejskiej projekty „Leonardo da Vinci”, które realizował w ostatnich dwóch latach.
[zdjęcie aktualności]
27 stycznia 2015
Zarząd i Rada Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie wspólnie z Politechniką Częstochowską zapraszają na spotkanie „Nauka dla biznesu – Nowa perspektywa 2014-2020”.
[zdjęcie aktualności]
27 stycznia 2015
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie tworzy „Program wspierania rodziny i rozwoju pieczy zastępczej na terenie miasta Częstochowy na lata 2015-2017″. Aby skutecznie realizować jego założenia, potrzebuje opinii zainteresowanych.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 stycznia 2015
Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy przypomina przedsiębiorcom, że 31 stycznia upływa termin złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za 2014 rok oraz do wniesienia I raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku ...
WIĘCEJ
26 stycznia 2015
Przypominamy o obowiązku przedłożenia informacji o rodzaju, ilości i miejscu występowania wykorzystywanych wyrobów zawierających azbest. Termin mija 31 stycznia.
WIĘCEJ
26 stycznia 2015
19 uczniów Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej w Częstochowie otrzymało stypendia przyznawane w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Śląskiego „Nauka drogą do sukcesu na Śląsku – VI edycja”.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
   1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.