Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
25 sierpnia 2016
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że z powodu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Sabinowskiej, Żyznej i Dźbowskiej od 29 sierpnia (poniedziałek) do odwołania wprowadzone zostają zmiany w przebiegu tras linii MPK nr 14, 25, 38 i 69.
[zdjęcie aktualności]
25 sierpnia 2016
28 sierpnia podczas Dni Częstochowy będzie miała miejsce oficjalna premiera teledysku Any Andrzejewskiej. Wokalistka, pochodząca z naszego miasta, zyskała popularność po tym, jak zakwalifikowała się do finału szóstej edycji „The Voice of Poland”.
[zdjęcie aktualności]
25 sierpnia 2016
25 sierpnia, podczas pierwszej powakacyjnej sesji Rady Miasta Częstochowy, przedstawiciele Sejmiku Województwa Śląskiego wręczyli trzy „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. Otrzymali je: Wiesław Maras, Piotr Kurpios i Paweł Klimek.
[zdjęcie aktualności]
24 sierpnia 2016
Siedmiu częstochowskich strażników miejskich zostało uhonorowanych na Jasnej Górze medalami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
[zdjęcie aktualności]
23 sierpnia 2016
Zbliża się drugi szczyt pielgrzymkowy, związany z przypadającym w piątek Świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Miasto przygotowało plan zabezpieczenia obowiązujący od 23 do 26 sierpnia.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
23 sierpnia 2016
17 września w Częstochowie odbędzie się 13. Noc Kulturalna. Jej organizatorzy przygotowali dodatkowe akcje promocyjne, zachęcające do udziału w wydarzeniu.
WIĘCEJ
19 sierpnia 2016
Tematem sesji Rady Miasta Częstochowy zwołanej na 25 sierpnia (czwartek) na godz. 9.00 są m.in. sprawy zagospodarowania przestrzennego, program przeciwdziałania i wychodzenia z bezdomności, program "Bezpieczna Częstochowa", inicjatywy dotyczące upamiętnienia znanych postaci czy zmiany w budżecie. ...
WIĘCEJ
23 sierpnia 2016
Biuro Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, że najbliższe przyjęcia interesantów w Częstochowie odbędą się w najbliższy czwartek, 25 sierpnia.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.