Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2016
- to hasło imprezy wystawienniczo-targowej, która rozpocznie się w sobotę, 30 kwietnia na Placu Biegańskiego. Potrwa do 8 maja. Jej celem jest przede wszystkim promocja zdrowego, aktywnego stylu życia oraz lokalnych, ekologicznych producentów.
[zdjęcie aktualności]
25 kwietnia 2016
Przed nami - już 1 maja - debiutujący wśród wydarzeń sportowych I „Maraton 42-200 Częstochowskie”, któremu będzie towarzyszył marszobieg na 5 km. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w przejazdach i czasową zmianą trasy linii nr 26.
[zdjęcie aktualności]
25 kwietnia 2016
To już ostatnia chwila, by przekazać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz częstochowskich Organizacji Pożytku Publicznego. Czas corocznych rozliczeń upływa już ostatniego kwietnia.
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2016
W najbliższy piątek na placu Biegańskiego odbędzie się 122. Częstochowska Masa Krytyczna. Organizatorzy zapraszają wszystkich sympatyków dwóch kółek.
[zdjęcie aktualności]
28 kwietnia 2016
27 kwietnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyły się warsztaty dla młodzieży, będące jednym z etapów VI Powiatowego Turnieju Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 kwietnia 2016
Na początku maja rusza kolejna, czwarta już edycja organizowanego przez miasto oraz lokalnych artystów przedsięwzięcia ,,Aleje – tu się dzieje!”. Do końca sierpnia Częstochowę odwiedzą m.in. popularni pisarze, podróżnicy, aktorzy, fotograficy i graficy oraz cała rzesza znakomitych muzyków.
WIĘCEJ
27 kwietnia 2016
Kolejna sesja Rady Miasta rozpocznie się w czwartek 28 kwietnia o godz. 11.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy. Zachęcamy do zapoznania się z porządkiem obrad i projektami uchwał.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.