Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
7 lipca 2015
Firma X-KOM zaczęła budowę nowej siedziby w Częstochowie. Na terenach poprzemysłowych huty w strefie „Euro-Park” Mielec powstanie nowoczesna hala magazynowa oraz biurowiec. Symboliczne wbicie łopaty przez inwestora - z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka - nastąpiło 3 lipca.
[zdjęcie aktualności]
7 lipca 2015
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na warsztaty artystyczne „Zróbmy to razem!”. To propozycja zajęć rodzinnych, w której wspólnie uczestniczą dwa pokolenia - dziadkowie i ich wnuczęta (od 6 do 12 lat).
[zdjęcie aktualności]
7 lipca 2015
Wzdłuż DK-1 powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący ul. Okrzei z aleją Pokoju. Miejski Zarząd Dróg i Transportu ogłosił właśnie przetarg na realizację inwestycji. Pasy dla rowerów wyznaczono ostatnio w ul. Sejmowej.
[zdjęcie aktualności]
6 lipca 2015
MZDiT informuje, że dłużej niż zakładano potrwa remont nawierzchni skrzyżowania ulic: św. Jadwigi, św. Barbary i ul. Głównej. Drogowcy potrzebują na zakończenie prac dodatkowego tygodnia czasu. 6 lipca zmienia się też organizacja ruchu na Wyczerpach.
[zdjęcie aktualności]
6 lipca 2015
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie od lat gromadzi kolekcję dzieł sztuki współczesnej, która obecnie liczy już ponad pół tysiąca prac. Ostatnio poszerzyła się m.in. o obraz prof. Józefa Czerniawskiego.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
6 lipca 2015
Śródmieście i Tysiąclecie to dzielnice, w których powstaną kolejne place rekreacji ruchowej dla dorosłych i zabaw dla dzieci. Inwestycje zostaną zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego.
WIĘCEJ
6 lipca 2015
W miniony upalny weekend częstochowianie bawili się m.in. podczas pikniku rodzinnego na placu Biegańskiego oraz „Gitarowego Grania” na Promenadzie.
WIĘCEJ
3 lipca 2015
Mimo że Raków Częstochowa nie awansował do I ligi, stadion przy ul. Limanowskiego zostanie – w przerwie rozgrywek – częściowo zmodernizowany - zgodnie z zaleceniami PZPN, wydanymi na okoliczność ewentualnego awansu na wyższy szczebel ligowy. Taką decyzję – na wniosek prezydenta - podjęli ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.