Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
2 marca 2015
Inwestycje komunikacyjne, rozwój Częstochowy jako ośrodka kolejowego, zmiany w aplikacjach lub przepisach wpływające na działalność samorządu - to główne tematy omawiane w czasie kolejnego spotkania prezydenta miasta z przedstawicielami Częstochowy w Sejmie i Senacie RP.
[zdjęcie aktualności]
2 marca 2015
2 marca w Urzędzie Miasta rozstrzygnięto multimedialny konkurs dla uczniów częstochowskich szkół „Żołnierze wyklęci - żołnierze niezłomni”. Dzień wcześniej częstochowianie uczcili pamięć walczących w obronie ojczyzny.
[zdjęcie aktualności]
2 marca 2015
Uroczystym Koncertem Laureatów zakończył się w piątek, 27 lutego IV Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków. I Nagrodę zdobył ukraiński tenor Mykhailo Malafii, student V roku Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoli Lysenki.
[zdjęcie aktualności]
26 lutego 2015
Znamy już laureata I nagrody konkursu na koncepcję architektoniczną zagospodarowania i zabudowy Starego Rynku. Sąd konkursowy wybrał projekt autorstwa Michała Bernasika, mającego pracownię w niemieckiej Kolonii.
[zdjęcie aktualności]
2 marca 2015
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że z powodu prac remontowych, od poniedziałku, 2 marca będą występować utrudnienia w ruchu na moście w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
27 lutego 2015
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców od 9 marca zaczną obowiązywać zmiany w Regulaminie Pracy Urzędu Miasta Częstochowy, zgodnie z którymi w piątki wydłuży się o pół godziny obsługa interesantów w 10 jednostkach organizacyjnych UM.
WIĘCEJ
27 lutego 2015
26 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi tworzeniem budżetu partycypacyjnego.BUDŻET PARTYCYPACYJNY - USPRAWNIENIA
WIĘCEJ
27 lutego 2015
Miasto ogłosiło przetargi na budowę trzech boisk wielofunkcyjnych przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 36 oraz Gimnazjum nr 16 w Częstochowie. Po wyłonieniu wykonawców prace mają potrwać ok. 4 miesięcy. W 2015 roku ma w sumie powstać 9-10 kolejnych boisk przy szkołach.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.