Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
6 marca 2015
Dzień Kobiet to coroczne święto, obchodzone 8 marca, ustanowione w 1910 roku.
[zdjęcie aktualności]
6 marca 2015
Business Centre Club oraz Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. wznawiają cykl darmowych szkoleń dla przedsiębiorców. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie skutecznym metodom dobierania ludzi do zespołu.
[zdjęcie aktualności]
6 marca 2015
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Prezydent Miasta proponuje zwiększyć środki przeznaczone na zadania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
[zdjęcie aktualności]
6 marca 2015
Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 48 zwiedzili Urząd Miasta. Poznali pracę magistratu, zasiedli też w fotelu prezydenta.
[zdjęcie aktualności]
5 marca 2015
8 marca miejska zajezdnia MPK otworzy swoje drzwi dla wszystkich odwiedzających. Impreza związana jest z 56. rocznicą uruchomienia komunikacji tramwajowej w mieście oraz powrotem na częstochowskie tory legendarnego składu 102 Na.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
5 marca 2015
Viper sp. z o.o. to kolejna firma, które będzie inwestować na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie. Zarząd strefy ogłosił też przetargi na zagospodarowanie kolejnych działek w obszarze "Kusięcka". Odbędą się one pod koniec kwietnia.
WIĘCEJ
5 marca 2015
Miasto wybrało realizatora programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w 2015 r. Będzie nim przychodnia „SANUS” z Częstochowy. Ogłoszone zostały też konkursy ofert na wybór organizatorów programów dotyczących: szczepień dzieci przeciwko pneumokokom, badań przesiewowych słuchu ...
WIĘCEJ
5 marca 2015
Prezydent Częstochowy ogłasza otwarty konkurs ofert na organizację tegorocznego letniego wypoczynku dzieci z rodzin zagrożonych patologiami społecznymi.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ZOSTAW 1% W CZĘSTOCHOWIE


E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
      1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.