Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube
Nowe
[zdjęcie aktualności]
2 lipca 2015
Od poniedziałku, 6 lipca, na stałe trasy wracają linie nr 14, 17, 20, 25 i N2 w rejonie ulic Rząsawskiej, Warszawskiej i Norwida.
[zdjęcie aktualności]
1 lipca 2015
Wraz z początkiem wakacji rozpoczynamy - jak co roku - akcję „Lato w mieście”. Dla tych, którzy pozostaną w Częstochowie przygotowano bogatą ofertę zajęć sportowych, rekreacyjnych, edukacyjnych.
[zdjęcie aktualności]
1 lipca 2015
Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne opublikowało harmonogram odbioru odpadów w miesiącach lipiec - grudzień z zabudowy jednorodzinnej oraz od firm i instytucji.
[zdjęcie aktualności]
26 czerwca 2015
2 lipca Rada Miasta Częstochowy zajmie się m.in. kolejnym projektem uchwały w sprawie zwolnienia z opodatkowania nieruchomości stanowiącego regionalną pomoc inwestycyjną, sprawozdaniem finansowym Miejskiego Szpitala Zespolonego, cenami za zagospodarowanie odpadów przez CzPK w Sobuczynie czy zmianą ...
[zdjęcie aktualności]
30 czerwca 2015
W Hali Sportowej Częstochowa można obejrzeć siatkarski Puchar Mistrzostw Świata, który reprezentacja Polski zdobyła w ubiegłym roku, wygrywając mecz finałowy z Brazylią. Trofeum będzie dostępne do piątku 3 lipca.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
1 lipca 2015
Zapraszamy do udziału w jubileuszowej edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Za nami 10 lat konkursu, który ilustruje niepowtarzalny klimat naszego miasta. Łączna pula nagród w tym roku to 7000 zł.
WIĘCEJ
30 czerwca 2015
Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk spotkał się dziś w miejskim Ratuszu z wicegubernatorem Prowincji Liaoning Xue Hengiem. Wcześniej Politechnika Częstochowska podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Jianzhu i list intencyjny w sprawie utworzenia Instytutu Konfucjusza w Częstochowie.
WIĘCEJ
30 czerwca 2015
Od 1 lipca wykonawcą usługi odbioru i transportu odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach zamieszkałych i nieruchomościach, na których nie zamieszkują mieszkańcy z terenu Gminy Miasta Częstochowa oraz zagospodarowaniu niektórych frakcji odpadów selektywnie odbieranych będzie firma SITA ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.