Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Już w sobotę, 27 maja, na Placu Biegańskiego wielkie widowisko muzyczne - „Trzy dźwięki Komedy”. Podczas koncertu poświęconego znanemu kompozytorowi wystąpią gwiazdy: Leszek Możdżer, Maria Sadowska, Artur Rojek, James Morton z zespołu Herbaliser, Ana Andrzejewska i Emose Uhunmwangho. Za aranżacje ...
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Nominowany do Oscara producent filmowy, reżyser i scenarzysta będzie gościł 27 maja w OPK „Gaude Mater”. Na spotkaniu z publicznością opowie o przyjaźni z Krzysztofem Komedą, swoich częstochowskich korzeniach oraz Polakach, którzy zbudowali Hollywood. Początek spotkania o godz. 17.00. Wstęp wolny.
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Studenci z Turcji, Hiszpanii, Słowacji, Rumunii i Włoch, którzy przyjechali do Częstochowy w ramach programu Erasmus rozmawiali o zarządzaniu w samorządzie w Urzędzie Miasta.
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Rozstrzygnięto VII Powiatowy Turniej Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów gimnazjów. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 24 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
[zdjęcie aktualności]
24 maja 2017
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki zaprasza 26 maja na Marsz Różowej Wstążki "Bądź zdrowa mamo", poprzedzony IV debatą "Razem zadbajmy o zdrowie".
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
24 maja 2017
26 maja rozpocznie się dziesiąta edycja Częstochowskich Dni Rodziny. Impreza potrwa do 23 czerwca.
WIĘCEJ
24 maja 2017
28 maja na Promenadzie im. Czesława Niemena odbędzie się Piknik Rodzinny Podmiotów Ekonomii Społecznej. Organizatorzy zapraszają wszystkich częstochowian.
WIĘCEJ
24 maja 2017
Michał Urbaniak, Grażyna Szapołowska i Robert Więckiewicz spotkają się z publicznością podczas czwartej edycji Częstochowskiego Festiwalu Filmowego im. Braci Krzemińskich ,,Moja Mała Ojczyzna.” Impreza rusza w piątek, 26 maja, i potrwa przez cały weekend.
WIĘCEJ
24 maja 2017
25 maja o godz. 12.00 rozpocznie się zwyczajna sesja Rady Miasta Częstochowy. W porządku obrad min. podjęcie uchwał w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2016 i udzielenia absolutorium prezydentowi miasta.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.