Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 sierpnia 2016
Koncert z udziałem m.in. T.Love, Habakuka i Formacji Nieżywych Schabuff przy pętli na Północy, Festiwal Kolorów w parku Lisiniec, "rockowy" koncert Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej na placu Biegańskiego, jubileuszowa wystawa w Muzeum poświęcona historii częstochowskiego żużla, Międzynarodowe ...
[zdjęcie aktualności]
26 sierpnia 2016
27 sierpnia od 17.30 do 23.00 MPK uruchamia dodatkową linię nr 91 kursującą z placu Biegańskiego do alei Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Będzie można dostać się nią na sobotni koncert „Jasn, że Częstochowskie” w ramach Dni Częstochowy organizowany za pętlą tramwajową. Zwiększenie częstotliwości ...
[zdjęcie aktualności]
26 sierpnia 2016
Częstochowianin Olech Śliwiński skończył 100 lat. Podczas przyjęcia urodzinowego, jubileuszu gratulowało mu kilkadziesiąt osób.
[zdjęcie aktualności]
26 sierpnia 2016
Miasto Częstochowa otrzymało 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie Złotą Statuetkę „Modulor” Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku” z okazji XX. jubileuszowej edycji konkursu.
[zdjęcie aktualności]
25 sierpnia 2016
28 sierpnia podczas Dni Częstochowy będzie miała miejsce oficjalna premiera teledysku Any Andrzejewskiej. Wokalistka, pochodząca z naszego miasta, zyskała popularność po tym, jak zakwalifikowała się do finału szóstej edycji „The Voice of Poland”.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
23 sierpnia 2016
Zbliża się drugi szczyt pielgrzymkowy, związany z przypadającym w piątek Świętem Matki Bożej Częstochowskiej. Miasto przygotowało plan zabezpieczenia obowiązujący od 23 do 26 sierpnia.
WIĘCEJ
25 sierpnia 2016
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że z powodu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Sabinowskiej, Żyznej i Dźbowskiej od 3 września (sobota) do odwołania wprowadzone zostają zmiany w przebiegu tras linii MPK nr 14, 25, 38 i 69. Wcześniej zamknięcie były zapowiadane już od 29 ...
WIĘCEJ
22 sierpnia 2016
Mieszkańcy Częstochowy i powiatu częstochowskiego mogą skorzystać z bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii. Badanie to wykonywane jest w specjalizującym się w badaniach endoskopowych ośrodku NZOZ INTER-MED.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi

Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaPn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.