Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
26 maja 2017
Iron Oxide Festival to wydarzenie bez precedensu zarówno w świecie sztuki jak i w sposobie na promocję terenów inwestycyjnych. Dziś podsumowano europejską trasę artystyczną festiwalu przy nowych konstrukcjach na częstochowskich terenach objętych statusem SSE Euro Park Mielec.
[zdjęcie aktualności]
26 maja 2017
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Już w sobotę, 27 maja, na Placu Biegańskiego wielkie widowisko muzyczne - „Trzy dźwięki Komedy”. Podczas koncertu poświęconego znanemu kompozytorowi wystąpią gwiazdy: Leszek Możdżer, Maria Sadowska, Artur Rojek, James Morton z zespołu Herbaliser, Ana Andrzejewska i Emose Uhunmwangho. Za aranżacje ...
[zdjęcie aktualności]
25 maja 2017
Nominowany do Oscara producent filmowy, reżyser i scenarzysta będzie gościł 27 maja w OPK „Gaude Mater”. Na spotkaniu z publicznością opowie o przyjaźni z Krzysztofem Komedą, swoich częstochowskich korzeniach oraz Polakach, którzy zbudowali Hollywood. Początek spotkania o godz. 17.00. Wstęp wolny.
[zdjęcie aktualności]
26 maja 2017
Częstochowscy radni wyrazili poparcie dla apelu przedstawicieli środowisk samorządowych dotyczącego obrony samorządności terytorialnej. Przyjęli także Kartę Samorządności.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
26 maja 2017
Ochrona danych osobowych, bezpieczeństwo w Internecie oraz otwarte zasoby edukacyjne to tematy serii szkoleń, które odbywają się w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej. Kolejne z nich w poniedziałek, 29 maja, o godz. 16.00. Wstęp wolny.
WIĘCEJ
25 maja 2017
24 maja w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego odbyło się sympozjum środowiskowe „Bezpieczni(k)” promujące takie kierunki kształcenia jak technik urządzeń dźwigowych i kierowca mechanik
WIĘCEJ
25 maja 2017
Studenci z Turcji, Hiszpanii, Słowacji, Rumunii i Włoch, którzy przyjechali do Częstochowy w ramach programu Erasmus rozmawiali o zarządzaniu w samorządzie w Urzędzie Miasta.
WIĘCEJ
25 maja 2017
Rozstrzygnięto VII Powiatowy Turniej Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym dla uczniów gimnazjów. Podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się 24 maja w sali sesyjnej Urzędu Miasta.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

ALEJE TU SIĘ DZIEJE

Aleje tu się dzieje
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Urząd on-lineTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.