Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
17 listopada 2017
Są już wyniki głosowania w IV edycji BO. W 2018 roku zostanie zrealizowanych 112 zadań za ponad 8,7 mln zł. Wśród zwycięskich propozycji są różnego rodzaju inwestycje ale także imprezy sportowe i kulturalne.
[zdjęcie aktualności]
17 listopada 2017
1 mld 320 mln zł to zaplanowane w projekcie przyszłoroczne wydatki Miasta Częstochowy, z czego 20% mają stanowić inwestycje. 53% budżetu to wydatki na oświatę i wychowanie oraz pomoc społeczną. Ma być nadal dużo programów dedykowanych bezpośrednio mieszkańcom oraz więcej zadań ...
[zdjęcie aktualności]
17 listopada 2017
Ruszyła rekrutacja do III edycji projektu "Akademia Rozwoju kompetencji". Nabór potrwa do 23 listopada. Ilość miejsc ograniczona.
[zdjęcie aktualności]
17 listopada 2017
18 par świętowało w Urzędzie Stanu Cywilnego jubileusz Złotych Godów. Dwie z nich przeżyły w związku małżeńskim 60 lat.
[zdjęcie aktualności]
17 listopada 2017
18 listopada, w Hali Sportowej Częstochowa, były mistrz świata Tomasz Adamek zmierzy się z Kameruńczykiem Fredem Kassim. To będzie jedna z najbardziej prestiżowych gal bokserskich ostatnich lat w naszym mieście.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
17 listopada 2017
Dziś, 17 listopada w Częstochowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowo-szkoleniowa, poświęcona nowościom w leczeniu onkologicznym.
WIĘCEJ
17 listopada 2017
Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego mogą już korzystać z wyremontowanej sali gimnastycznej. Otwarcie odbyło się przy okazji uroczystości z okazji Święta Niepodległości i pasowania uczniów klas pierwszych.
WIĘCEJ
17 listopada 2017
Podczas czwartkowej sesji, radni przyjęli dwa stanowiska, jedno w sprawie podwyżek płac dla pracowników Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie, drugie - w sprawie rozwiązania umowy na promocję miasta przez piłkę nożna z RKS Raków Częstochowa.
WIĘCEJ
17 listopada 2017
Dwa filmy ukazujące miasto takim, jakim było w połowie ubiegłego wieku, będzie można zobaczyć 22 listopada, o godz. 17.00, podczas pokazu w Konduktorowni.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.