Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
23 maja 2018
W czwartek, 24 maja już po raz dziesiąty w Częstochowie odbędzie się kampania zdrowotna „Bądź zdrowa mamo”, a w jej ramach m.in. Marsz Różowej Wstążki.
[zdjęcie aktualności]
23 maja 2018
W związku z prowadzonymi pracami remontowymi, w środę 23 maja należy spodziewać się utrudnień w ruchu na ulicy Krakowskiej – w kierunku centrum.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2018
W tym wydaniu miejskim rowerem udajemy się na grilla na Lisiniec, wpadając jeszcze na pasiekę do pana Józefa – seniora z wigorem. Z efektami można się zapoznać w świeżutkim odcinku ,,Częstochowskiego Kuriera Samorządowego”.
[zdjęcie aktualności]
9 maja 2018
Ponad dwa tysiące ofert pracy i 60 wystawców będzie czekać na zainteresowanych podczas XI Targów Pracy, które odbędą się w środę, 23 maja w Częstochowskim Parku Przemysłowo - Technologicznym.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2018
W sobotę, 26 maja, na podwórku przy ul. Limowskiego już po raz szósty odbędzie się Piknik Wiosenny. Organizatorzy, jak co roku, przygotowali masę atrakcji.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 maja 2018
W czerwcu odbędzie się druga edycja święta częstochowskiej młodzieży, czyli festiwal Summer Chill. Wydarzenie otworzy tegoroczny cykl imprez w Parku Wypoczynkowym Lisiniec. Wstęp wolny.
WIĘCEJ
21 maja 2018
Podczas ostatniej sesji, radni udzielili Prezydentowi Miasta Częstochowy absolutorium za 2017 rok.
WIĘCEJ
21 maja 2018
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 przyłączyli się do tegorocznej edycji akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. 21 maja wysłuchali baśni czytanej przez prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka.
WIĘCEJ
21 maja 2018
W Alei Sienkiewicza odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

AKTUALNY STAN JAKOŚCI POWIETRZA W CZĘSTOCHOWIE

Śląski Monitoring Powietrza

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.