Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
18 czerwca 2019
Trwa nabór wniosków o przyznanie Nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Dokumenty można składać do 30 czerwca.
[zdjęcie aktualności]
18 czerwca 2019
W najnowszym, letnim już wydaniu Częstochowskiego ,,Kuriera Samorządowego" wybierzemy się rowerem miejskim na tor przeszkód oraz na księżyc. Sprawdzimy także jak działa długo wyczekiwana tężnia solankowa na Promenadzie.
[zdjęcie aktualności]
18 czerwca 2019
Pięcioro uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 zostało wpisanych do bazy talentów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia w tej dziedzinie młodzi sportowcy otrzymali gratulacje od prezydenta Częstochowy.
[zdjęcie aktualności]
18 czerwca 2019
Budowa nowego bloku komunalnego na 65 mieszkań u zbiegu ulic: Sobieskiego, Pułaskiego i Focha jest już niemal na finiszu. Na inwestycję o wartości 8,2 mln zł miastu udało się uzyskać 2,6 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.
[zdjęcie aktualności]
17 czerwca 2019
Dwa dni koncertowania, doskonała muzyka, tłumy pod sceną,. Tak częstochowianki i częstochowianie bawili się podczas tegorocznej, 9. edycji festiwalu Frytka Off-jazd.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
17 czerwca 2019
Radiowa rozmowa z mediatorką Anną Klim-Jaworską z Fundacji Chrześcijańskiej ,,Adullam” dostarczyła inspiracji dla zabawnej piosenki śpiewanej przez Zbigniewa Zamachowskiego. Tekst napisał Artur Andrus.
WIĘCEJ
17 czerwca 2019
W piątek, 21 czerwca funkcjonowanie rozpoczyna letnia pływalnia MOSiR przy ul. Dekabrystów. Będzie czynna codziennie do 25 sierpnia, w godz. 10.00 - 20.00.
WIĘCEJ
18 czerwca 2019
W tym roku Święto 27. Pułku Piechoty było wyjątkowe – wypadło bowiem w 100. rocznicę utworzenia 7. Dywizji Piechoty, w której składzie pułk walczył podczas kampanii wrześniowej.
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaE-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

Urząd on-lineOdpady komunalneTeraz Lepsza Praca Lepsza KomunikacjaMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilnaOpiekaNova
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK