Facebook NK Rss Dodaj do ulubionych Youtube Istagram
Nowe
[zdjęcie aktualności]
23 maja 2020
Od 25 maja (poniedziałek) Urząd Miasta Częstochowy poszerza zakres bezpośredniej obsługi interesantów. Umówione wcześniej osoby będą przyjmowane w biurach obsługi interesantów wewnątrz budynków UM przy ul. Waszyngtona oraz ul. Śląskiej.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2020
Od poniedziałku część dzieci z klas I-III wraca do szkół. Na razie zdecydowali się na to rodzice/opiekunowie 423.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2020
Rada Miasta Częstochowy po debacie nad raportem o stanie miasta za ubiegły rok udzieliła prezydentowi Krzysztofowi Matyjaszczykowi wotum zaufania. Przyjęła także sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za 2019 r. i udzieliła prezydentowi absolutorium.
[zdjęcie aktualności]
22 maja 2020
W najbliższy wtorek MGS otwiera dla zwiedzających swoje sale wystawowe – zgodnie z wytycznymi dotyczącymi instytucji kultury.
[zdjęcie aktualności]
21 maja 2020
Centrum Usług Komunalnych informuje, w jaki sposób będzie można pozbyć się odpadów zielonych – w szczególności skoszonej trawy – do końca sierpnia.
« »
POZOSTAŁE AKTUALNOSCI
21 maja 2020
Wśród firm wspierających częstochowski szpital znalazła się firma Fortum, która zakupiła na jego potrzeby środki ochronne o wartości 50 tys. zł.
WIĘCEJ
21 maja 2020
Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie informuje, że w związku z zagrożeniem epidemicznym, do odwołania zawieszone będzie zajmowanie pasa drogowego na użytek organizacji imprez.
WIĘCEJ
21 maja 2020
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich zaprasza przedsiębiorców na bezpłatne webinarium poświęcone sposobom pozyskania dotacji unijnych. Internetowe szkolenie odbędzie się w piątek 29 maja.
WIĘCEJ
20 maja 2020
Z wnioskiem o przeprowadzenie testów dla osób opiekujących się przedszkolakami i dziećmi do lat 3 w ponownie otwieranych placówkach zwrócił się jeszcze w końcu kwietnia prezydent Częstochowy. Resort zdrowia odesłał jednak do wytycznych, w których nie ma mowy o testach dla ...
WIĘCEJ
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY

logo e-usługi
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.

TU ZNAJDZIESZ:

SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE W CZĘSTOCHOWIE


Invest in CzestochowaKoronawirus - działania miejskieUrząd on-lineOdpady komunalneMiejski System Informacji TurystycznejUtrudnienia w ruchuAplikacja mobilna
WARTO ZOBACZYĆ
«
»
Ratusz
Ratusz

Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.

Kościół św. Andrzeja i św. Barbary
Kościół św. Andrzeja i św. Barbary

Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.

Parki podjasnogórskie
Parki podjasnogórskie

Do parków podjasnogórskich należą: Park ks. Stanisława Staszica - utworzony w 1826 roku oraz Park 3 Maja - założony w 1938 roku, usytuowane na wschodnim stoku Jasnej Góry. Wśród zieleni występują rzadkie gatunki drzew i krzewów.

Aleja Najświętszej Maryi Panny
Aleja Najświętszej Maryi Panny

Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.

Jasna Góra
Jasna Góra

Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.

Kościół św. Zygmunta
Kościół św. Zygmunta

Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.

Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei

Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.

Planetarium
Planetarium

Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.

Muzeum Produkcji Zapałek
Muzeum Produkcji Zapałek

Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.

Muzeum Częstochowskie
Muzeum Częstochowskie

Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.

WYDAWNICTWA
FILMY
GALERIE

Miesięcznik CGK
Miesięcznik CGK